Agnieszka Moroz | Wszystko jest w Twojej głowie
16515
post-template-default,single,single-post,postid-16515,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Emocje / Psychosomatyka

Wszystko jest w Twojej głowie

Wszystko jest w Twojej głowie

Zdarza się, że czujesz w swoim ciele niezrozumiałe objawy np. kołatanie serca, duszność, mrowienia, zawroty głowy, bóle lub inne, które nie zostały wytłumaczone badaniami? Może to komunikat, który ciało próbuje Ci przekazać?

Tak o chorobach psychosomatycznych pisze Suzanne O’Sullivan:
„Zaburzenia psychosomatyczne to stan, w którym osoba doświadcza uciążliwych objawów fizycznych – wywołujących cierpienie i upośledzających jej funkcjonowanie – nieznajdujących wystarczającego wyjaśnienia w wynikach badań medycznych. To zaburzenia, które nie przypominają żadnych innych chorób. Nie obowiązują tu żadne zasady. Każda część ciała może zachorować. U niektórych osób zaburzenia te wywołują ból (pomyślcie o dzieciach, które boli brzuch, kiedy są prześladowane w szkole). U niektórych wpływają z kolei na pracę serca. Całkiem często zdarza się, że człowiek poddany długotrwałemu stresowi doświadcza palpitacji serca. Tego rodzaju objawy są dość powszechne, choroby psychosomatyczne mogą jednak manifestować się także w dużo bardziej drastyczny sposób: poprzez paraliż, drgawki czy niemal każdy rodzaj niepełnosprawności. To choroby, które rodzą się w umyśle i spektrum ich objawów jest ograniczone jedynie kreatywnością ludzkiego umysłu. Pomyślcie teraz o dowolnym objawie fizycznym – możecie być pewni, że jest gdzieś osoba, której umysł wyprodukował ten objaw.” Fragm.  książki „Wszystko jest w Twojej głowie. Opowieści o chorobach psychosomatycznych”

FB-BLIZEJSIEBIE

Tutaj ten wpis