Agnieszka Moroz | Problem z benzodiazepinami
15623
post-template-default,single,single-post,postid-15623,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Problem z benzodiazepinami

Problem z benzodiazepinami

Problem z benzodiazepinami polega głównie na tym, że są stosowane poza wskazaniami medycznymi. Nie tyle do rozwiązywania, co do tłumienia problemów. Tabletka staje się uśmierzaczem lęków, niepokojów, świadomości sytuacji, w której się znaleźliśmy – tłumi tzw. ból istnienia. To tak, jak byśmy zwalczali gorączkę, zamiast leczyć infekcję bakteryjną za pomocą antybiotyku. W efekcie mamy mniejszy lęk, ale nadal jest nam smutno i nadal nie mamy motywacji do działania. Pacjenci nie zawsze rozróżniają leki przeciwlękowe od leków przeciwdepresyjnych, które również pomagają w lęku, ale są jednak odrębną grupą leków.

40% Europejczyków cierpi na zaburzenia psychiczne. Dominują lęki. Lekiem na nie miały być benzodiazepiny. Błyskawicznie tłumią lęk i usypiają. Lekarze wypisywali je bez opamiętania zdesperowanym pacjentom. Okazało się, że nieumiejętnie stosowane uzależniają, nasilają lęk, powoduję luki w pamięci. Czy bać się benzodiazepin i jak walczyć z lękiem?

Magiczna tabletka na lęk i bezsenność. Miliony uzależnionych od benzodiazepin

  • Prawie 40 procent Europejczyków cierpi na  zaburzenia psychiczne. Wyprzedzają one w statystykach nawet choroby serca i raka. Najczęstsze są zaburzenia lękowe
  • Zdesperowani pacjenci proszą lekarzy o tabletki, które szybko zniwelują lęk. Ci zapisują benzodiazepiny. To grupa leków o błyskawicznym działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym i przeciwdrgawkowym
  • Milion Brytyjczyków jest uzależnionych od tych leków, sześć milionów Niemców codziennie łyka tabletki uspokajające. W Polsce skala zjawiska może być podobna

Doktorze, mówi się, że benzodiazepiny łatwo zacząć łykać, za to bardzo trudno odstawić. Dlaczego?

To paradoks w psychiatrii. Jeśli zapytamy pacjentów o to, czego boją się w lekach psychiatrycznych, to często mówią: „zmiany osobowości” i „uzależnienia”. A jednocześnie najchętniej braną grupą leków są benzodiazepiny. A to jedyna grupa, która uzależnia.

Wszystkie są równie niebezpieczne?

Nie. W zależności od czasu półtrwania wyróżniamy benzodiazepiny krótko, średnio i długo działające. Szczególnie niebezpieczne są te pierwsze.

Dlaczego?

Dają szybki i wyraźny efekt w zakresie uspokojenia, który mija po kilku godzinach. W związku z tym pojawia się pokusa sięgnięcia po kolejną tabletkę i powtórzenia uzyskanego efektu. Za każdym razem, gdy dopada nas lęk, a nawet już zawsze. Nasze dobre samopoczucie staje się zależne od przyjmowania leków. To ryzykowne.

Bo im dalej w las, tym gorzej – z czasem dotychczasowa dawka przestaje nam wystarczać?

Tak – wzrasta tolerancja na lek. Jeśli pacjent wejdzie już w tryb uzależnienia, to mamy błędne koło. Bo z czasem potrzebuje dawek, które są absurdalne wysokie, a jednak nadal nie osiąga pożądanego efektu. Warto jednak podkreślić, że benzodiazepiny to nie jest zło wcielone. Podobnie jest z alkoholem – wszyscy piją, ale nie wszyscy są alkoholikami. Benzodiazepiny stwarzają ryzyko uzależnienia, ale to nie tak, że każdy, kto popatrzy na tabletkę, stanie się uzależniony.

Te leki były stosowane już w latach 60-tych, wręcz nadużywane, bo dopiero 30 lat później opublikowano wytyczne dotyczące ich bezpiecznego stosowania. Czy dziś lekarze nadal lekkomyślnie je przepisują?

Na szczęście to się zmienia. Kiedy zaczynałem pracę, wielu pacjentów dostawało benzodiazepiny niezgodnie ze wskazaniami. Od lekarzy ogólnych – dzisiaj rodzinnych. Myślę, że za tym mechanizmem stała bezradność. Wyobraźmy sobie pacjenta, który ma kłopoty życiowe, nie śpi, denerwuje się, złości. Tu go boli, tam mu strzyka. Trafia do lekarza POZ-tu, który robi wszystkie możliwe badania, przepisuje leki na brzuch, na serce i nic. Nadal nie wie, co dolega choremu. W końcu lekarz odkrywa, że jeśli poda benzodiazepinę, to pacjentowi się poprawia. Przestaje przychodzić i zgłaszać tyle dolegliwości. Na szczęście dziś świadomość istnienia depresji jest dużo większa niż kiedyś, a lekarze rodzinni chętniej stosują leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), bo wiedzą, że to lepsza metoda niż benzodiazepina.

Choć z drugiej strony jeszcze niedawno słowa: „mam depresję” mało komu przechodziło przez usta.

To prawda. A w skład depresji wchodzi kilka grup objawów: smutek, anhedonia, którą pacjenci opisują jako: „nic mnie nie cieszy, nic mnie nie interesuje”, spadek aktywności życiowej (motoru do działania), zaburzenia snu i lęk. O ile benzodiazepiny mogą zadziałać na ostatni element, to nie leczą depresji. To tak, jak byśmy zwalczali gorączkę, zamiast leczyć infekcję bakteryjną za pomocą antybiotyku. Nie jest to leczenie przyczynowe, które może pomóc. W efekcie mamy mniejszy lęk, ale nadal jest nam smutno i nadal nie mamy motywacji do działania.

Kto jest szczególnie narażony na uzależnienie od benzodiazepin? Czy to prawda, że uzależnieni od alkoholu?

Nie tylko. Klinicznie ujmujemy to bardzo szeroko: osoby ze skłonnością do uzależnień.

Kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni?

Mamy różne grupy pacjentów. Młode osoby eksperymentują z lekami w celu zmiany stanu świadomości i często lepiej niż psychiatrzy, do których przychodzą po receptę, wiedzą jak to działa.

Mężczyźni częściej idą pić, a kobiety próbują uśmierzyć problem „znieczulając się” i hamując emocje. Szczególnie kobiety w średnim wieku, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, tabletkami próbują łagodzić ból życia. Chętniej sięgają więc po benzodiazepiny, które w tym wypadku nie są lekiem na zaburzenie, ale stają się sposobem na radzenie sobie z trudną sytuację życiową.

Niektórzy nie mają dylematu: benzodiazepiny czy alkohol. Łączą je. Tabletka plus kieliszek albo butelka wina – czym to grozi?

To wysoce zagrażające. Absolutnie niewskazane. A jak się odstawi leki, chory zostaje z kilkoma problemami: wynikającymi z trudnej sytuacji życiowej, spowodowanym brakiem leku i uzależnieniem alkoholowym.

Sporo kontrowersji budzi stosowanie benzodiazepin u seniorów. Badania potwierdzają, że po takich lekach, mają podwyższone ryzyko upadków, a więc i złamań szyjki kości udowej.

Tak, jak każda terapia farmakologiczna, tak i leczenie benzodiazepinami ma działania niepożądane. To głównie zwiększona senność, zaburzenia koncentracji, osłabienie, zaburzenia pamięci i zaburzenia koordynacji ruchowej. Jeśli upadnie 20-latek, to najwyżej nabije sobie kilka siniaków, w przypadku 80-latka mówimy już o zagrożeniu życia. Dlatego stosowanie benzodiazepin powinno być ograniczone do momentu, kiedy jest niezbędne. A do tego lekarz musi bardzo mocno ostrzec pacjenta o tym, że takie objawy mogą się pojawić.

Podobno branie tych leków to większe ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci i otępienia.

Zaburzenia pamięci czy pogorszenie sprawności poznawczej często występują u osób, które miesiącami lub latami stosują benzodiazepiny. Dodatkowo ci pacjenci są przeważnie apatyczni – nie mają motywacji do działania, nie są zainteresowani otaczającym światem.

To kiedy stosowanie leków z tej grupy jest uzasadnione?

Jeśli benzodiazepiny są umiejętnie stosowane, mają zastosowanie w wielu przypadkach, bo mają szerokie spektrum działania. W neurologii stosowane są w leczeniu napadów drgawkowych czy zmniejszaniu napięcia mięśniowego, w anestezjologii w premedykacji, w psychiatrii mają głównie zastosowanie w zaburzeniach snu i zaburzeniach lękowych.

Lęków dziś mamy bardzo dużo…

Rzeczywiście, ale leków, które mają działanie przeciwlękowe, jest znacznie więcej. W tej chwili częściej niż benzodiazepiny stosuje się leki przeciwdepresyjne lub pregabalinę. To pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA).

Pacjenci nie zawsze rozróżniają leki przeciwlękowe od leków przeciwdepresyjnych, które również pomagają w lęku, ale są jednak odrębną grupą leków.

Czyli benzodiazepinami nie powinno się leczyć depresji?

Na pewno nie powinny być stosowane jako jedyny lek, ale nie jest znowu tak, że absolutnie nie wolno ich stosować. Teoretycznie, „ulotkowo”, leki przeciwdepresyjne zaczynają działać dopiero po dwóch tygodniach. I jeśli pacjent odczuwa silny lęk, poza lekiem przeciwdepresyjnym, dajemy mu równocześnie benzodiazepinę, żeby doczekał te dwa tygodnie. Potem ją wycofujemy, a pacjent zostaje na leku przeciwdepresyjnym.

A co z benzodiazepinami? Kiedy wciąż są niezbędne?

Sprawdzają się w niepokoju i szczególnym rodzaju lęku – takim, który paraliżuje, jest tu i teraz. Sprawia, że niemal przestajemy myśleć, tracimy kontrolę nad własnymi emocjami i zachowaniem, mamy poczucie, że wariujemy.

W zaburzeniach lękowych dobrym przykładem ich zastosowania są napady paniki. Podstawowe leczenie w tej sytuacji to podanie leków z grupy przeciwdepresyjnych, powinny być przyjmowane na stałe. Co nie znaczy, że pacjent nie może mieć przy sobie benzodiazepiny – branej doraźnie w razie napadu lęku, a nie codziennie w ramach rozwiązywania problemów życiowych.

Tylko sporadycznie, doraźnie, bo regularne stosowanie to pewne uzależnienie?

Leki benzodiazepinowe mogą być stosowane regularnie. Tyle że krótkotrwale – od czterech do sześciu tygodni. Albo doraźnie z kilkudniowymi przerwami. Wydaje się, że ten drugi sposób jest bezpieczniejszy, jeśli chodzi o długofalowe skutki.

I trzeba zacząć od minimalnych dawek?

To zależy, jest zależność między dawką a efektem leczenia. To siła lęku determinuje wielkość dawki. Jeśli ktoś jest bardzo zdenerwowany, to najmniejsza dawka mu nie pomoże.

Problem z benzodiazepinami polega głównie na tym, że są stosowane poza wskazaniami medycznymi. Nie tyle do rozwiązywania,co do tłumienia problemów. Tabletka staje się uśmierzaczem lęków, niepokojów, świadomości sytuacji, w której się znaleźliśmy – tłumi tzw. bólu życia.

Benzodiazepiny nie można rzucić z dnia na dzień?

Nie, chyba że jest to najmniejsza dawka i brana krótko. Natomiast, jeśli leki benzodiazepinowe bierzemy dłużej, w dawce średniej i wyższej, to odstawienie ich z dnia na dzień grozi nawrotem silnych dolegliwości lękowych. A nawet psychozy, urojeń czy napadów drgawkowych.

Brzmi trochę jak zespół abstynencyjny.

Nie trochę, tylko w pełni i silny. Bezpieczne odstawianie benzodiazepin to nie szybsze niż 1/4 dawki w ciągu tygodnia. To oficjalne zalecenia medyczne, ale ja sugerowałbym jednak jeszcze wolniejsze odstawianie.

MEDONET.PL

Tutaj ten artykuł

Fot. Shutterstock / Sangriana