Agnieszka Moroz | Depresja alkoholowa
16326
post-template-default,single,single-post,postid-16326,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Choroby / Depresja

Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa

Połączenie depresji i alkoholizmu to tzw. depresja alkoholowa. Przez lata chorowali na nią głównie mężczyźni, ostatnio jednak te statystyki się zmieniają – wg psychiatrów grupa kobiet, które cierpią na tego rodzaju zaburzenia, każdego jest liczniejsza.

Depresja i alkoholizm często idą w parze – na jakie objawy zwrócić uwagę?

Czasem to depresja wpędza człowieka w alkoholizm, niekiedy jest odwrotnie. Niezależnie od tego jednak, co było pierwsze, leczenie tych dwóch schorzeń jednocześnie jest nie lada wyzwaniem dla i psychiatry dla i pacjenta.

Rodzaje depresji alkoholowej

Depresja może łączyć się z alkoholizmem w różnych konfiguracjach. Gdy te dwie choroby występują u jednego pacjenta, lekarze mówią o tzw. podwójnej diagnozie. Można ją podejrzewać gdy:

  • Depresja jest przyczyną alkoholizmu – osoba cierpiąca na depresję lub stany depresyjne traktuje alkohol jak swoisty lek na smutki, rodzaj znieczulenia. Sięgając po niego regularnie, nie tylko pogłębia depresję, ale również rozwija w sobie chorobę alkoholową.
  • Depresja pojawia się w pierwszej fazy uzależnienia – jako jego powikłanie. Ujawnia się ona zazwyczaj w momencie, gdy chory zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że alkohol jest jego problemem. Sytuacja ta go przerasta, co całkowicie zmienia chemię jego mózgu i prowadzi do zaburzeń o charakterze depresyjnym.
  • Depresja pojawia się w czasie odstawiania alkoholu – jest ona jedną ze składowych zespołu odstawienia. Co ciekawe, w takiej sytuacji zwykle ma ona charakter przejściowy (trwa ok. miesiąca) i nie wymaga wdrażania terapii farmakologicznej.
  • Depresja wywołana abstynencją – ten rodzaj depresji jest bardzo niebezpieczny, bo najczęściej prowadzi do powrotu do nałogu. Pacjent czuje się wolny od nałogu, nie daje mu to jednak oczekiwanego poczucia szczęścia. Pojawia się przygnębienie, stany depresyjne, a wraz z nimi ochota na alkohol.

Leczenie depresji alkoholowej

Leczenie depresji alkoholowej nie jest łatwe, przede wszystkim z powodu problemów diagnostycznych – objawy depresji ukrywają się pod maską alkoholizmu i trudno je dostrzec nawet wytrawnemu specjaliście. Jeśli problem nie jest mocno nasilony, zwykle nowoczesne leki (zarówno ograniczające głód alkoholowy jak i antydepresyjne) połączone z psychoterapią wystarczają (konieczna jest duża motywacja do wyzdrowienia). Terapia nie jest jednak zakończona na zawsze, bo obie choroby mają charakter nawrotowy. Warto też pamiętać o tym, że niewielu jest psychiatrów, którzy zajmują się leczeniem obydwu tych schorzeń. Problemem jest także brak oddziałów szpitalnych, na których leczy się te choroby jednocześnie. Alkoholicy trafiają na oddział odwykowy, osoby z silną depresją na psychiatryczny. A ci z podwójną diagnozą są całkowicie pomijani przez system.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz u kogoś z bliskich ten problem, szukaj pomocy w poradni psychiatrycznej! Połączenie tych dwóch schorzeń często kończy się próbami samobójczymi.

POLKI.PL

Tutaj ten wpis