Agnieszka Moroz | Złość agresji nie równa
16299
post-template-default,single,single-post,postid-16299,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Uczucia

Złość agresji nie równa

Złość agresji nie równa

Złość jest związana z samoobroną. Agresja z narzucaniem swojej woli.

Złość agresji nie równa

Czy jest jakaś różnica między złością i agresją? Jaka?

Złość jest zazwyczaj odpowiedzią na działania i słowa innych osób odbierane przeze mnie jako obraźliwe, zagrażające, pozbawione szacunku, naruszające moje granice czy komfort. Towarzyszy jej sposób myślenia podobny do tego: „Potraktował mnie jak powietrze. Jestem wściekła. Jak można być takim palantem?” Złość popycha w kierunku odwetu: „Pokażę pajacowi na co mnie stać”. Ciekawe, że złość zazwyczaj pojawia się w relacjach z osobami najbliższymi. Kochanymi przez nas, takimi jak dzieci, małżonkowie i bliscy przyjaciele. Bo tu różne rzeczy najbardziej bolą.

Złość idzie w parze z napięciem mięśni, bólem głowy czy przyspieszonym biciem serca. Wyraża się werbalnie w krzyku, przekleństwach, sarkazmie. Bywa uzewnętrzniana również fizycznie. Wymachiwaniem pięścią, łamaniem ołówka, rzucaniem telefonem czy książką o ścianę. Czasem złość nie znajduje zewnętrznego wyrazu i „rozwala” wnętrze.

Dla odmiany, agresja odnosi się raczej do działania, które ma świadomie komuś zaszkodzić. Wyraża potrzebę dominacji i kontroli. Pojawiają się tu nierzadko jakieś narzędzia służące zadawaniu bólu czy broń. Agresja to popychanie, bicie, a nawet okaleczanie. Dużo jej w kontekście różnego rodzaju przemocy. Małżeńskiej, wobec dzieci, osób starszych itp.

Podsumowując, złość jest zazwyczaj wyrażana jedynie werbalnie. To np. głośny krzyk. Agresja to konkretne działania na szkodę drugiej osoby. Analizowane często potem przez wymiar sprawiedliwości. Złościmy się, gdy dzieje się nam coś niefajnego. Jesteśmy agresywni, gdy chcemy dominować i kontrolować. Złość jest związana z samoobroną. Agresja z narzucaniem swojej woli. Badania wskazują, że ok. 90% aktów agresji jest poprzedzanych przez złość, z którą nie potrafimy sobie poradzić w inny sposób. Akceptowalny. Nie niszczący. A 10% aktów złości przeradza się w akty agresji. Często chcemy reagować agresywnie złoszcząc się, ale szczęśliwie większość z nas nie podejmuje takich działań.

FB-PSYCHOTERAPIACIALEM

Tutaj ten wpis