Agnieszka Moroz | Wrażliwe osoby
15714
post-template-default,single,single-post,postid-15714,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Wrażliwe osoby

Wrażliwe osoby

Zmysły osób wysoko wrażliwych są dużo bardziej czułe na bodźce zewnętrzne niż zmysły innych ludzi. Wiele osób nie wie nawet, że należy do tej grupy. Mimo wielu podobieństw, bycie osobą wysoce wrażliwą różni się znacząco od introwersji.

9 zachowań wysoko wrażliwych osób (WWO)

Zmysły osób wysoko wrażliwych są dużo bardziej czułe na bodźce zewnętrzne niż zmysły innych ludzi. Co to oznacza w praktyce?

Badania pokazują, że WWO – wysoko wrażliwe osoby (ang. HSP – Highly Sensitive Person) mogą stanowić nawet 15-20 procent populacji. Wiele osób nie wie nawet, że należy do tej grupy. Mimo wielu podobieństw, bycie osobą wysoce wrażliwą różni się znacząco od introwersji. Polega ono na dużo mocniejszym doświadczaniu bodźców, niż są one doświadczane przez pozostałych ludzi. A inny sposób doświadczania świata przekłada się również na obieranie specyficznych sposobów zachowania. Opierając się na pracy dr.Elaine Aron, twórczyni kwestionariusza pozwalającego ustalić stopień występowania tej cechy, psychoterapeutka Amy Molin stworzyła listę dziewięciu zachowań, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z osobą o wysokim poziomie wrażliwości. Oto one:

  • 1. Stają się drażliwi, gdy mają zbyt wiele rzeczy do zrobienia.

Dla ludzi o wysokim poziomie wrażliwości dużym problemem jest sytuacja, gdy muszą myśleć jednocześnie o wielu różnych powierzonych im zadaniach. Stają się wtedy widocznie bardziej nerwowi, doświadczają większego stresu. Trudno jest im być w takiej sytuacji produktywnymi, co prowadzi do frustracji.

  • 2. W głośnych miejscach czują się zdezorientowani.

WWO nie czują się dobrze w miejscach, w których odbierają dużo bodźców. Dlatego nie powinni pracować w otwartej przestrzeni biurowej. Ich zmysły są w takiej sytuacji przeciążone: słyszą zbyt wiele różnych dźwięków, rejestrują każdy ruch, zapach. Wszystko to nie pozwala im skupić się na pracy.

  • 3. Mocniej odczuwają głód.

Syndrom, który opisuje porzekadło „człowiek głodny to i zły” u WWO występuje ze szczególnie mocnym natężeniem. Poczucie głodu wywołuje u nich dużą złość, którą potrafią wyładować na innych osobach.

  • 4. Bycie obserwowanym wytrąca ich z równowagi.

WWO są w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał wtedy, gdy szanuje się ich prywatność. Gdy znajdą się w sytuacji bycia obserwowanym przez kogoś, na przykład przez szefa, który chce sprawdzić, jak radzą sobie z obsługą klienta, zaczną zachowywać się nienaturalnie. Sami odczuwają taką sytuacje tak, jakby dusili się przygnieceni pod ogromnym ciężarem.

  • 5. Sztuka porusza ich głębiej niż innych.

Nie każdy WWO lubi każdy rodzaj sztuki, jeśli jednak taka osoba zainteresuje się jakąś jej dziedziną, albo dziełami konkretnego artysty, odbiera je dużo mocniej niż przeciętny słuchacz/widz/czytelnik. Dzieła sztuki wywołują w WWO więcej uczuć, dłużej też o nich myślą.

  • 6. Rozpoznają, że ktoś inny czuje dyskomfort.

WWO szybko zauważają, że ktoś mruży oczy i dobrze byłoby zmniejszyć ilość światła w pomieszczeniu. Podobnie prędzej rozpoznają, że dla którejś z osób muzyka jest za głośna i sprawia, że czuje się ona niezręcznie. Potrafią po prostu wyczuć, że  ktoś w danej chwili ma problem podobny do tego, z którym oni zmagają się  niemal codziennie.

  • 7. Izolują się, gdy zbyt wiele rzeczy je przytłacza.

Po długim, męczącym dniu, albo po ciężkim tygodniu, WWO potrzebują trochę spokojnego czasu by móc dojść do siebie. Dlatego zamiast aktywnego wypoczynku mogą preferować na przykład spędzenie całego przedpołudnia w sypialni, przy zasłoniętych oknach. W ten sposób wypoczywają.

  • 8. Im słyszą głośniejsze dźwięki, tym bardziej czują się niekomfortowo.

Głośny koncert rockowy albo pokaz fajerwerków raczej nie są formami rozrywki, które sprawią WWO radość. Jeśli ta przypadłość dotyczy kogoś z Twoich bliskich, musisz po prostu zapamiętać, że ma ona dużo niższy próg tolerancji hałasu niż reszta populacji.

  • 9. Unikają mediów pokazujących przemoc.

Brutalne sceny walki w filmach czy grach komputerowych wprost odrzucają wrażliwców, mimo,  że większa część społeczeństwa przyzwyczaiła się do tego typu przekazu. Dlatego zabieranie WWO do kina na horror jest bardzo złym pomysłem i nie zdziw się, że może to wręcz nadwątlić Waszą relację.

Oczywiście, lista zachowań, które są symptomatyczne dla wysoko wrażliwych osób, jest dłuższa. Czy to oznacza, że bycie taką osobą jest przypadłością, która przynosi jedynie szkody? Nie, pomimo wielu wad, takich jak bycie bardziej narażonym na depresję czy zaburzenia lękowe, bycie WWO ma także swoje dobre strony. Osoby takie są bardziej sumienne i dokładne w tym, co robią. Potrafią skupić się na szczegółach, które inni lekceważą i często bywają bardzo kreatywne. Trzeba im tylko stworzyć warunki, w których mogą korzystać ze swoich talentów. Jeśli jesteś WWO, nie oznacza to, że zmagasz się z zaburzeniem, które najlepiej byłoby wyeliminować ze swojego życia. Zauważenie i nazwanie u siebie tej cechy służy raczej temu, by unikać rzeczy i sytuacji, które powodują u Ciebie dyskomfort i byś mógł jak najlepiej wykorzystać potencjał, którym zostałeś obdarzony.

fot. AntonioGuillem/istockphoto

CHARAKTERY.EU

Przeczytaj artykuł