Agnieszka Moroz | Uzależnienie od gier komputerowych
15764
post-template-default,single,single-post,postid-15764,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Uzależnienie od gier komputerowych

Uzależnienie od gier komputerowych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała uzależnienie od gier wideo, oraz uzależnienie od hazardu jako formę zaburzeń psychicznych.  W związku z tym, te dwie formy uzależnień mają trafić na nową listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, która ma zostać opublikowana w maju.

Granie w gry wideo może być zakwalifikowane jako zaburzenie wtedy, gdy traci się nad tym kontrolę i gdy jest to zjawisko obsesyjne – trwałe, powracające, wpływające negatywnie na to, jak dana osoba funkcjonuje w rodzinie, społeczeństwie oraz na jej edukację, pracę czy inne aspekty życia. Zaburzenie jest wtedy, gdy granie staje się priorytetem i jest coraz częstsze, pomimo negatywnych konsekwencji, jakie ze sobą niesie. Można taki stan zdiagnozować jako zaburzenie, gdy zachowanie to zostanie zaobserwowane w okresie co najmniej 12 miesięcy. Jeśli jednak symptomy są poważne i spełnione są wszystkie przesłanki, lekarze mogą postawić diagnozę u osób, które grają przez okres krótszy – wyjaśnia Światowa Organizacja Zdrowia.

Problem uzależnienia od gier wideo w Polsce

Z problemem uzależnienia od gier zmaga się coraz więcej osób. Według statystyk, w Polsce jest prawie 16 milionów graczy – w rankingu nasz kraj znajduje się na drugim miejscu w Europie i 23. na świecie. Szacuje się, że z tej grupy około 15 procent (czyli około 2,5 miliona osób) jest uzależnionych od gier i internetu. Badania pokazują, że Polacy uwielbiają spędzać czas na graniu w gry wideo. Według danych na ten rodzaj rozrywki, poświęcamy średnio 21 godzin tygodniowo. Przodują w tym osoby młode.

Czym jest Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób?

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób to lista, z której korzystają lekarze oraz badacze. Ma ona za zadanie ułatwić przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi ośrodkami zdrowia w różnych krajach na świecie. Terminom medycznym przypisuje się konkretne kody rozpoznawalne przez jednostki zdrowia i lekarzy. Aktualnie korzysta się z listy stworzonej w latach 90 przez Światową Organizację Zdrowia. Wykorzystuje się ją w ponad stu krajach. Sięgają po nią też rządy poszczególnych państw przy podejmowaniu decyzji np. o tym, czy i jak duże fundusze przeznaczyć na leczenie i prewencję konkretnych chorób.

Podsumowując

Warto zaznaczyć, że samo granie na komputerze, czy konsoli, nie jest niczym złym. Dla wielu osób (e-sportowców) granie w gry jest już nie tylko formą zabawy, ale nawet czymś na czym można zarabiać pieniądze. Należy jednak zachować umiar i być w stanie rozróżnić życie wirtualne od świata rzeczywistego, nie zaniedbując swoich obowiązków i rodziny.

PSYCHIATRIA.PL

Zobacz artykuł