01 wrz Uczciwość
’ Uczciwość jest bardzo ważną cechą dobrych relacji międzyludzkich, dotyczy to również przyjaźni. Jednak jeśli jako szczerość rozumie się nieustanne krytykowanie, to mamy do czynienia z chorym układem ’
10 oznak toksycznej przyjaźni, które mogłeś dotąd lekceważyć
Przyjaźnie powinny nas budować, a nie niszczyć. Sprawdź, czy w Twoje relacje nie wkradła się trucizna? Budowanie relacji z ludźmi jest jedną z ważniejszych części naszego życia. Tworzenie mocnych więzi przyjaźni sprawia, że nasze życie jest bardziej zdrowe i szczęśliwe. Czasem okazuje się jednak, że niektóre przyjaźnie okazują się kosztować nas zbyt wiele: powodują cierpienie, nie dają nam żadnego dobra. Dlatego ważne jest, by potrafić rozpoznać, czy dana relacja nie jest toksyczna i nie oddziałuje na Ciebie destruktywnie. Przeczytaj uważnie poniższe dziesięć punktów i sprawdź, czy opisanych zjawisk nie ma w Twoich relacjach.
- 1. Toksyczni przyjaciele zawsze skupiają się na złych stronach.
Przyjaciele dzielą się ze sobą tym, co w ich życiu jest dobre i tym, co złe i trudne. Jednak osoby, które mają tendencję do bycia toksycznymi, skłaniają się zawsze by mówić o tym co złe, nie zauważając żadnych pozytywów. Taka stronniczość sprawia, że nie pozwalają ucieszyć się czymkolwiek również Tobie. Spotkania z nimi sprawiają, że tracisz dobry humor i tracisz motywacji. Ostatecznie nie możesz pomóc im w ich problemach, a dodatkowo generujesz swoje.
- 2. Nie chcą słuchać o Twoich problemach.
Ciągle słuchasz o tym, z czym nie radzi sobie Twój przyjaciel, ale kiedy Ty potrzebujesz powiedzieć, co dzieje się u Ciebie, zwykle brakuje na to czasu. Nawet gdy pozornie jesteś słuchany, czujesz, że rozmówca jedynie wyczekuje momentu by wrócić do mówienia o sobie. Ostatecznie jeszcze mocniej doświadczasz samotności.
- 3. Łatwo przychodzi im mówienie o Twoich wadach.
Uczciwość jest bardzo ważną cechą dobrych relacji międzyludzkich, dotyczy to również przyjaźni. Jednak jeśli jako szczerość rozumie się nieustanne krytykowanie, to mamy do czynienia z toksycznym układem. Nie odczuwasz radości z rozmów z przyjacielem, który ma taką tendencję, ponieważ obawiasz się, że znów będziesz słuchał wykładu o swoich wadach, nie otrzymując żadnego wsparcia.
- 4. Szybko wściekają się na Ciebie.
To normalne, że w przyjaźni pojawiają się czasem sprzeczki, a nawet kłótnie. Toksyczni przyjaciele okazują jednak złość, z powodu małych rzeczy. Po każdej sprzeczce z nimi czujesz się winny. Toksyczność polega także na braku umiejętności dojrzałego rozwiązywania problemów.
- 5. Nie potrafią się cieszyć z Twojego sukcesu.
Jeśli Twoi przyjaciele nie potrafią docenić Twojego sukcesu i nie chcą cieszyć się nim razem z Tobą, to coś jest nie tak z Waszą przyjaźnią. Jeśli naprawdę się kogoś kocha (a przyjaźń jest rodzajem miłości), to jest się szczęśliwym, gdy ta osoba jest szczęśliwa.
- 6. Chcą mówić tylko o sobie.
Przyjaciele tego rodzaju najchętniej ciągle mówiliby o swoich zaletach i uzdolnieniach. Nigdy inaczej niż tylko zdawkowo nie zapytają Cię o Twoje życie, nie okażą także troski. Efekt jest taki, że mimo iż spędzasz czas z kimś, kto nazywa się Twoim przyjacielem, nie opuszcza Cię przekonanie, że jesteś kimś nieważnym.
- 7. Nie troszczą się o utrzymanie kontaktu.
Życie dostarcza wielu komplikacji. Dlatego ważne jest, by zrozumieć, że czasem ktoś nie dzwoni do Ciebie ani nie umawia się na spotkanie, a, mimo to, myśli o Tobie, bo jesteś dla niego ważny. Jednym z wymiarów toksyczności relacji może być jednak to, że ktoś w ogóle nie myśli o Tobie, dlatego też nie stara się o utrzymanie kontaktu.Coraz bardziej odczuwasz, że tylko Ty starasz się o zachowywanie regularności Waszych spotkań. Jednocześnie doświadczasz złości drugiej strony, gdy przestaje Ci zależeć. W zdrowej relacji wzajemna troska występuje po obu stronach i to ona generuje częstotliwość Waszego kontaktu.
- 8. Nie umieją odczytać uczuć przyjaciela.
Brak empatii sprawia, że toksyczni przyjaciele nie potrafią zauważyć, jak oddziałują na Ciebie ich słowa i czyny. Kierują się tylko własną korzyścią emocjonalną, nie obchodzi ich, co Ty czujesz.
- 9. Naciskają, żebyś robił rzeczy, których nie lubisz.
Kiedy spędzasz czas z takimi ludźmi, namawiają Cię, żebyś robił to, co sprawia, że czujesz dyskomfort. Nie obchodzi ich, że dany rodzaj rozrywki irytuje Cię. Dobrze, gdy otaczasz się ludźmi, którzy otwierają przed Tobą nowe horyzonty i proponują poszerzenie sfery komfortu, ale kiedy robią to na siłę, sytuacja jest toksyczna. Czym innym jest propozycja i zachęta, czym innym zmuszanie.
- 10. Nie są otwarci na zmianę.
Bycie człowiekiem oznacza także ciągłe zmienianie się. Dojrzewanie nie omija również relacji. Utrzymanie relacji przyjacielskiej przy uszanowaniu tego, że życie każdego z przyjaciół ulega zmianie, jest rzeczą bardzo korzystną, ale wymaga otwartości i tolerancji. Jeśli przyjaciel hamuje Cię w rozwoju i sprawia, że czujesz się winny z powodu zmian w swoim życiu, to wyraźny sygnał, że w Waszą relację wkradła się toksyczność.
Jeśli rozpoznajesz się w powyższych opisach, to warto rozważyć, czy chcesz utrzymywać taka relację. Możesz wprost porozmawiać z przyjacielem o tym, co czujesz, albo zdecydować się na zakończenie znajomości. Po co pielęgnować przyjaźń, która przyjaźnią jest tylko z nazwy?
CHARAKTERY.EU