Agnieszka Moroz | Problemy ludzi bystrych
15395
post-template-default,single,single-post,postid-15395,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Problemy ludzi bystrych

Problemy ludzi bystrych

 

Jeśli jesteś bardziej inteligentny od 90 procent populacji, to możesz mieć problemy z wpasowaniem się w różne grupy społeczne. Inteligentne osoby często czują, że muszą ukrywać swoje zdolności, by nie wyróżniać się na tle innych.

5 powodów, dla których bystrzy ludzie mają problem z samoakceptacją

Jednym z poważniejszych problemów emocjonalnych, z którym zmagają się inteligentne osoby jest samoakceptacja. Dlaczego?

Oto kilka możliwych przyczyn:

1. Negatywne przekonania z dzieciństwa
Nawet jeśli jesteś bardzo inteligentny, to – podobnie jak inne osoby – możesz znajdować się pod wpływem negatywnych bodźców pochodzących z dziecięcych lat. Co gorsza: możesz znaleźć różne inteligentne sposoby na to, aby mocno trzymać się negatywnych przekonań, które wpojono ci w dzieciństwie.
Możliwe, że będąc dzieckiem uznałeś za prawdę stwierdzenia, które teraz ograniczają twój potencjał. Nie miałeś wtedy możliwości, aby chronić się przed takimi przekonaniami. Być może teraz potrafiłbyś się przed nimi bronić, jednak zamiast tego używasz swojej inteligencji po to, aby chronić swoje szkodliwe przekonania. Jeśli dołożymy do tego ego, które może objawiać się poprzez przekonanie, że nasz światopogląd musi być zawsze prawdziwy, to bardzo trudno będzie nam pozbyć się negatywnych sądów na własny temat.

  1. Poczucie niedopasowania
    Jeśli jesteś bardziej inteligentny od 90 procent populacji, to możesz mieć problemy z wpasowaniem się w różne grupy społeczne. Inteligentne osoby często czują, że muszą ukrywać swoje zdolności, by nie wyróżniać się na tle innych. Lękają się one, iż grupa uzna ich za zbyt różnych, co może doprowadzić do odrzucenia. Takie uczucia mogą wywoływać poczucie winy oraz brak samoakceptacji.
  2. Inteligencja emocjonalna ≠ wysokie IQ
    Bycie bystrym nie chroni przed złymi nastrojami czy depresyjnymi myślami. Jednakże wielu inteligentnych ludzi sądzi, że inteligencja powinna gwarantować im odporność na wahania nastrojów. Są przecież przyzwyczajeni do rozwiązywania problemów! Jednakże emocjonalne problemy mają inną naturę i analityczne myślenie nie musi pomagać w ich rozwiązaniu. Inteligencja emocjonalna nie jest zależna od wysokiego IQ. Uświadamianie sobie własnych emocji jest często bardzo trudne, szczególnie gdy – tak jak to jest w przypadku inteligentnych osób – dysponujemy wyszukanymi mechanizmami obronnymi.
  3. Trudno zapanować nad zmartwieniami
    Czy bystrzy ludzie mniej się martwią? Badania sugerują, że jest odwrotnie. Inteligencja jest często paliwem dla zmartwień i stresów. Inteligentne osoby mają zdolność tworzenia bardzo wielu scenariuszy, które pokazują jak źle mogą potoczyć się wypadki. Obecność, ważność i akceptacja może pojawić się dopiero wtedy, gdy nasz umysł oczyści się z myślenia nad przyszłymi możliwymi katastrofami.
  4. Brak snu
    Czy inteligentni mają problemy z dobrym snem? Zgodnie z badaniami rzeczywiście tak może być. Wśród ludzi z wysokim IQ jest więcej tzw. nocnych marków niż u ogółu społeczeństwa. I nie jest to koniecznie dobra rzecz. Osoby, które później kładą się spać mają tendencję do depresji, emocjonalnej niestabilności, zwiększa im się również ryzyko zapadnięcia na choroby sercowe.Symptomy opisane wyżej mogą być wywołane wysokim ilorazem inteligencji. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim powinieneś przyswoić sobie fakt, że masz problem z akceptowaniem i  radzeniem sobie z własnymi emocjami. Warto też zdać sobie sprawę, że choć wysoka inteligencja może być przydatnym zasobem do obchodzenia się z emocjami, to równie dobrze może ona być w tym przeszkodą. Musisz pamiętać, że sam fakt posiadania wysokiego IQ nie gwarantuje wysokiego poziomu inteligencji emocjonalnej.

    CHARAKTERY.EU

Przeczytaj artykuł