Agnieszka Moroz | Nerwowość?
16227
post-template-default,single,single-post,postid-16227,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Zaburzenia lękowe

Nerwowość?

Nerwowość?

Dlaczego nie jestem po prostu nerwowa/y, jak ktoś z zaburzeniami lękowymi?!?!

W społeczeństwie, w którym słowa takie, jak: nerwowy, zmartwiony czy zestresowany są używane zamiennie – różnicowanie ich może być tak trudne, jak odszyfrowanie menu Starbucks’a  – frustrujące i pozornie niemożliwe!

Ale ważne jest, aby zrozumieć, że posiadanie Zaburzenia lękowego TO NIE JEST TO SAMO, co:

  • „bycie nerwowym” lub
  • „martwienie się zbytnio” lub
  • „bycie zestresowanym”.

Bo chociaż wszystkie one mogą przyczyniać się do lęku, to Zaburzenie lękowe obraca się konkretnie  WOKÓŁ NADMIERNIE IRRACJONALNYCH LĘKÓW I OBAW … (nadmiernie).

ZABURZENIE LĘKOWE oznacza np.:

  • Poczucie dyskomfortu podczas jedzenia w towarzystwie obcych osób może prowadzić do tego, że trzymasz się wyłącznie znanych miejsc i spożywasz posiłki jedynie u bliskich Ci osób…
  • Pocenie się i drżenie, gdy przechodzisz przez stołówkę, bo mentalnie ćwiczysz swoje zamówienie, a potem siadasz z sałatką tylko po to, by zdać sobie sprawę, że zapomniałeś o widelcu! Więc jesz po prostu plastikową łyżeczką, którą udało ci się zdobyć , ponieważ jesteś mniej upokorzony tym, że jesz sałatkę łyżką, niż miałbyś wstać, pójść i znaleźć sobie widelec.
  • Denerwowanie się wyjazdem do innego miasta, martwieniem się o miejsce do zaparkowania lub nieznajomy ruch uliczny, ale także martwieniem się koniecznością korzystania z Google Maps do przeglądania parkingu i spędzenia 2 godzin na dokładnym wyznaczaniu tras, które zaprowadzą cię do tego parkingu, a następnie spędzeniu kolejnej godziny na planowaniu opcji parkowania rezerwowego w przypadku, gdyby pierwsza wersja parkowania z jakiegoś powodu nie zadziałała.
  • Podejmowanie nowej pracy może obejmować zastanawianie się nad tym, czy uda Ci się dogadać ze współpracownikami i dopasować się do nowego środowiska?

Jeśli masz Zaburzenia lękowe MOŻESZ SPĘDZIĆ WIELE GODZIN DEBATUJĄC z sobą samym o wyborze: pomiędzy czarnym a niebieskim garniturem, ponieważ: czarny może wydawać się zbyt surowy, ale niebieski może wyglądać jak wyblakła czerń w niewłaściwym świetle? A to sprawi, że będziesz wyglądać niechlujnie i tanio, i to jest gorsze niż wyglądanie zbyt surowo! Ale nie chcesz też wyglądać zbyt surowo, więc kończysz debatowanie nad tym wyborem o czwartej rano na jawie, w noc poprzedzającą twój pierwszy dzień w pracy, płacząc, bo nie masz nic do ubrania i wiesz, że teraz będziesz niewyspany, a to sprawi, że będziesz wyglądać źle! A nawet nie doszedłeś jeszcze się do planowania, gdzie możesz zaparkować?!!!

Kiedy lęk przejmuje kontrolę, racjonalna myśl przestaje istnieć. To spirala w czarną dziurę. Wciąga cię to w ABSURDALNE MYŚLI – ale w bardzo PRAWDZIWE UCZUCIA, z których większość wydaje się kompletnie absurdalna dla każdej „normalnej” osoby…

Podsumowując:

  • Nie jesteś (po prostu) nerwowa/y, zmartwiona/y, ani zestresowana/y tak, jak każda inna osoba.
  • Masz zaburzenie lękowe.
  • Twój MÓZG NIE PRZETWARZA RZECZY W TAKI SAM SPOSÓB, JAK INNI LUDZIE i dlatego musisz walczyć o to, aby utrzymać głowę prosto.
  • To nie jest łatwe i nie zawsze wygrywasz.
  • Ale ciągle powtarzaj sobie, że: bycie nerwowym jest normalne, martwienie się jest normalne, stres jest normalny!

Różnicowanie tych rzeczy:

  1. NADMIERNIE IRRACJONALNYCH LĘKÓW I OBAW i
  2. zwykłego „niepokoju” jest niezwykle ważne.

Ponieważ wyraźne ZIDENTYFIKOWANIE MYŚLI I UCZUĆ, które wykraczają poza zakres „normalności”, jest pierwszym krokiem do radzenia sobie z Zaburzeniami lękowymi i osłabia ich wpływ na Twoje życie.

THEMIGHTY.COM

Tutaj ten wpis

Fot. Kareya Saleh