Agnieszka Moroz | Dziecięcy ChAD
16637
post-template-default,single,single-post,postid-16637,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Choroby / Chad

Dziecięcy ChAD

Dziecięcy ChAD

Smartfony, wieczorne światło i dziecięca choroba afektywna dwubiegunowa? Wieczorne korzystanie ze smartfonów opóźnia i zmniejsza wydzielanie melatoniny, a także zaburza sen i funkcje poznawcze/myślenia.

Niebieskie światło i melatonina

Zegar biologiczny wyznaczają codzienne cykle światła i ciemności, a regulacja tych cykli jest obiecującą drogą zapobiegania w zaburzeniu dwubiegunowym. Jednak my właśnie tego nie robimy! Smartfony, ekrany LED i energooszczędne żarówki emitują niebieską mgiełkę światła, która jest krótsza od żółtawej barwy gwiazd i blasku świec, w którym ludzie ewoluowali. Ta zmiana ma silny wpływ na rytmy okołodobowe!

Światło niszczy melatoninę, ale nie tylko światło. Tu liczy się kolor, a niebieskie światło (w zakresie od 460 nm do 480 nm) jest szczególnie sprytne przy opóźnianiu działania melatoniny i utrzymywaniu osoby w stanie czuwania i czujności!

Oznacza to, że silne przesunięcie światła w zakresie widma niebieskiego jest wymagane do ustawienia zegara biologicznego na dwóch krytycznych podpórkach dnia: rano i wieczorem. Wysokie poziomy wieczornego, niebieskiego światła i niskie poziomy rano zakłócają nie tylko rytmy okołodobowe, ale także geny zegarowe związane z zaburzeniami dwubiegunowymi i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Amerykańskie Towarzystwo Medyczne wydało ‘oświadczenie o pozycji’ wzywające do redukcji nocnego światła niebieskiego (smartfony!), które wiąże się z zagrożeniami zdrowia fizycznego, w tym: otyłością, cukrzycą, rakiem, chorobami sercowo-naczyniowymi i neurologicznymi, wrzodami żołądkowo-jelitowymi i niekorzystnymi wynikami prokreacyjnymi. Zagrożenia te dotyczą wszystkich ludzi, ale w szczególności nastolatków i osób z zaburzeniem dwubiegunowym, dwóch grup, które są szczególnie wrażliwe na biologiczne efekty wieczornego światła.

Lekko złamany zegar biologiczny

Prawie każda sfera zegara biologicznego jest zakłócana w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Geny dobowe są zmienione, a melatonina jest opóźniona, zmniejszona i łatwiej tłumiona przez niebieskie światło. Przesunięcia w czasie światła i ciemności, takie jak: praca zmianowa, zmiany sezonowe i podróż w kilku strefach czasowych, mogą wywołać nowe epizody! Nocne światło niebieskie i światło otoczenia mogą zostać dodane do tej listy zaburzeń okołodobowych.

Wieczorne korzystanie ze smartfonów opóźnia i zmniejsza wydzielanie melatoniny, a także zaburza sen i funkcje poznawcze/myślenia. W grę wchodzi tu cykl letni, ponieważ typy wieczorne („nocne sowy„) mają większą tendencję do używania elektroniki w nocy, a tego rodzaju używanie zmienia rytmy dobowe w kierunku typu wieczornego („opóźnienie fazy”). Typ wieczorny występuje u młodzieży i jest czynnikiem ryzyka zaburzeń dwubiegunowych, depresji i nadużywania substancji.

Światło w sypialni otoczenia również stanowi problem, ponieważ przechodzi przez powieki i tłumi melatoninę podczas snu. Kontrolowane badania na zwierzętach wykazały, że światło nocne w nocy wywołuje: depresję, utrudnia uczenie się i ma szkodliwy wpływ na mózg. Związki te są na tyle silne, że kontrolowane badania światła w sypialni są uważane za niedobre i podłużne/wieloletnie obserwacje (co najlepsze) wspierają te wnioski!

System okołodobowy jest również zaangażowany w krytyczne okresy rozwoju mózgu, a zakłócenia sygnałów świetlnych mogą odgrywać rolę w wystąpieniu chorób psychicznych, jak również ich zaostrzeń. Kiedy myszy są wystawiane na nocne słabe światło jako niemowlęta to dorastają ze zwiększonym niepokojem. Badania na ludziach wykazały silny związek między gwałtownym napływem wiosennego światła słonecznego i wcześniejszym zaburzeniem dwubiegunowym.

Proste rozwiązania

Wszystko to sugeruje, że zdrowie fizyczne i psychiczne poprawiłoby się podążając za naturalnym przepływem dnia i nocy:

  • jasne światło rano,
  • niskie poziomy niebieskiego światła wieczorem i
  • ciemność w sypialni.

Motywowanie nastolatków do przyjęcia tego stylu życia nie jest łatwe.

PSYCHIATRICTIMES.COM

Tutaj ten artykuł

Foto: ©SergeyNivens/Shutterstock