Agnieszka Moroz | Czym jest ChAD?
15778
post-template-default,single,single-post,postid-15778,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Czym jest ChAD?

Czym jest ChAD?

Choroba afektywna dwubiegunowa to zespół zaburzeń, które charakteryzuje występowanie okresów:

  • depresji,
  • manii  oraz
  • okresów/epizodów mieszanych.

Jest to choroba, która wymaga leczenia, a pacjent potrzebuje wsparcia ze strony rodziny, bliskich oraz znajomych. Dotyka ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Początek choroby przypada przed 35 rokiem życia. W chwili obecnej wyróżnia się kilka podtypów tej choroby, które charakteryzują epizody depresji oraz manii. Przebieg choroby oraz rokowanie są zależne od szybkiego i precyzyjnego postawienia diagnozy.

Objawy/epizody ChAD’u: 

  1. Epizod depresyjny, który silnie związany jest z utratą radości do życia, zmęczeniem, problemami z koncentracją oraz myśleniem i zapamiętywaniem, obniżeniem nastroju, unikaniem kontaktu z rodziną czy znajomymi, wycofaniem z życia rodzinnego, spadkiem energii oraz aktywności w ciągu dnia, spowolnieniem procesów myślowych oraz problemami z wykonywaniem i podejmowaniem się najprostszych zadań (np. zmycie naczyń, kąpiel, wstanie z łóżka, rozmowa z drugą osobą).  Dodatkowo mogą pojawić się problemy z pamięcią oraz zapamiętywaniem, pacjent potrafi przesypiać cały dzień oraz noc, ma problemy z pobieraniem i trawieniem pokarmów, jest lękliwy i spięty. Co ważne, jego nastawienie do całego świata i ludzi potrafi być bardzo negatywne.
  2. Epizod maniakalny, który charakteryzuje się nadmiernym poczuciem radości, euforii i dobrego humoru (w większości przypadków zachowanie to nie jest odpowiednie do sytuacji, w której pacjent się znajduje), ten stan bardzo szybko i niespodziewanie może przejść w nerwowość, drażliwość a nawet agresję. Zdarza się, iż w epizodzie manii, osoba chora staje się dominująca i władcza, narzuca swoje poglądy, przekonania oraz plany innym osobą. Sytuacja, w które potrzeba/ potrzeby pacjenta nie są natychmiast zaspokojone prowadzi do nadpobudliwości ruchowej, agresji słownej i/ lub fizycznej oraz widocznego niezadowolenia. Pacjenci, wspominają także o tzw. gonitwie myśli i słów oraz o silnym pobudzeniu w tym okresie choroby.
  3. Epizod mieszany, związany jest z jednoczesnym występowaniem zarówno objawów depresji, jak i manii. Stany mieszane są zawsze bardzo wnikliwie obserwowane i oceniane przez lekarzy oraz terapeutów. Pacjenci bowiem reprezentują zachowania i myśli samobójcze – co jest dla nich szczególnie niebezpieczne.

Pamiętajmy, by osobę dotkniętą chorobą afektywną dwubiegunową nie oceniać za jej zachowanie, a starać się zrozumieć i wspierać. Zachowania wymienione wyżej nie są celowe i skierowane przeciwko nam, lecz są wynikiem choroby.

PSYCHIATRIA.PL

Przeczytaj