Agnieszka Moroz | Co czuje Narcyz/Narcyza?
16481
post-template-default,single,single-post,postid-16481,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Zaburzenia / osobowości

Co czuje Narcyz/Narcyza?

Co czuje Narcyz/Narcyza?

Narcyz zgadza się na trapię tylko w obliczu utraty narcystycznego eliksiru, czyli rozwodu, utraty pracy czy konsekwencji karnych. Taka zgoda nie wynika z potrzeby zmiany –  narcyz jest przekonany o swojej doskonałości – a z potrzeby zatrzymania dawcy lub uniknięcia konsekwencji karnych.

Narcyz czy jest nadzieja?
W ciągu ostatnich kilku dni dostałam ponda 20 wiadomości i kilka komentarzy, ostrzegających mnie przed demonizacją Narcyza. Niektórzy z nas wierzą w możliwość jego rehabilitacji – ja osobiście jestem innego zdania.

  1. Narcyz w terapii
    Dla narcyza terapia to również rodzaj rywalizacji. Chce dać do zrozumienia terapeucie, że jest równie inteligentny i „wygadany”, a wszechobecna paranoja utrzymuje narcyza w przekonaniu, że terapeuta próbuje go na „czymś” złapać.
    Narcyz zgadza się na trapię tylko w obliczu utraty narcystycznego eliksiru, czyli rozwodu, utraty pracy czy konsekwencji karnych. Taka zgoda nie wynika z potrzeby zmiany, – bo narcyz jest przekonany o swojej doskonałości, ale z potrzeby zatrzymania dawcy lub uniknięcia konsekwencji karnych.
    2. Terapeuta w terapii z narcyzem
    Terapeuta próbuje stworzyć warunki, w których narcyzm zrozumie, że zachowania, które pozwoliły mu przetrwać piekło w dzieciństwie, nie odnoszą się do wszystkich relacji interpersonalnych. Poczucie wyższości, paranoja i perfekcyjność są poddawane krytycznej ewaluacji. Jednak kognitywne i behawioralne podejście do narcystycznych zaburzeń jest uważane za mało efektowne. Powyższe metody terapeutyczne, przyczyniają się do zaburzenia interakcji z terapeutą, wywołanego podczas próby ewaluacji zachować narcyza – mówiąc krótko, narcyz reaguje agresją, kiedy jest zachęcany do wyciągnięcia wniosków ze swojego zachowania.
    Domniemany sukces został odnotowany przy użyciu podejścia 12 kroków AA i NLP. Jakikolwiek „sukces” wspomniany tu przeze mnie odnosi się do modyfikacji zachowań destrukcyjnych. Można to wytłumaczyć w sposób symplistyczny poprzez poniższy dialog:
    T: – Ludzie cierpią i boją się, kiedy krzyczysz. Jeśli coś chcesz, musisz nauczyć się to odpowiednio komunikować
    N: – To jak mam mówić, żeby zrozumieli, nikt mnie nigdy nie słucha?
    T: Spróbuj odnieść się do ich postrzegania … itp.
    3. Czy można nauczyć empatii?
    W artykule napisanym w Personality and Social Psychology Bulletin zostały przedstawione poniższe eksperymenty, które mają na celu określić zdolności współczucia u osób narcystycznych.
    Kobiety z narcystycznymi zaburzeniami osobowości zostały poproszone o obejrzenie krótkiego filmu, w którym przedstawiona została kobieta doświadczająca przemocy domowej. Po obejrzeniu filmu zostały poproszone o wypełnienie ankiety, mającej na celu określenie ich zdolność współczucia. Osoby narcystyczne w żaden sposób nie współczuły ofierze. Jednak po poinstruowaniu jak przyjąć perspektywę ofiary z filmu, wykazały drobne przejawy empatii.
    W innym eksperymencie ta sama grupa, bez uprzednich instrukcji oglądała film o kobiecie przeżywającej dramatyczne rozstanie. Zamiast ankiety, do zbadania zdolności współczucia, został użyty odczyt bicia serca. Kiedy odczuwamy emocje drugiej osoby, doświadczamy przyspieszonego bicia serca. Nie odczytano przyspieszonego bicia serca u żadnej z uczestniczek.
    4. Każdy ma prawo do swojej opinii.
    Dotychczasowe metody rehabilitacji, osób niezdolnych do współczucia, skupiają się tylko i wyłącznie na modyfikacji zachowań. Nikt nie opracował metody, która nauczyłaby osobę narcystyczną współczucia.
    5. Ofiara nie potrafi uleczyć oprawcy – dlatego pracuj nad sobą i postarają się jak najszybciej odejść.

 

FB-NARCYZM

Tutaj ten wpis

PS.

Powyższy tekst oparty jest o moje doświadczenia, pracę i przeczytane publikacje, a narcyz przedstawiany jest przeze mnie, jako mężczyzna w celu ułatwienia spójności tekstu. Tekst nie jest publikacja naukową, ale krótką i symplistyczna formą przekazania informacji.Początek formularza

Komentarze:

Wybacz, ale nie mogę się zgodzić z tym że narcyz jest zdolny do empatii. Ja uważam, że jeżeli osoba narcystyczna przejawia oznaki empatii to tylko pozornie jest to empatia. W środku jest to dbanie o własny idealny wizerunek, gra pozorów i mydlenie oczu otoczeniu i potencjalnej ofierze. Co więcej uczestniczenie w terapii daje narcyzowi pełen zestaw przydatnych narzędzi do jeszcze lepszego wtopienia się w otoczenie i jeszcze sprawniejsze wykorzystywanie innych. Co więcej uczestniczenie w terapii daje narcyzowi pełen zestaw przydatnych narzędzi do jeszcze lepszego wtopienia się w otoczenie i jeszcze sprawniejsze wykorzystywanie innych. Ten, który wierzy ze tego osobnika można naprawić, to – z prawdziwym nie miał nigdy do czynienia. Taki potrafi wywieźć w pole nawet najlepszych specjalistów, a nawet jeśli uda im się go zdemaskować to na pewno nic sobie nie zrobi z ich pogadanek. Mało kto jest w stanie oprzeć się czarowi narcyza. Rozpoznać jego uwodzenie. Dowiesz się, kim jest dopiero, gdy nadepniesz mu na odcisk.Dół formularzaDół formularza Chce dać do zrozumienia terapeucie, że jest równie inteligentny i „wygadany”, a wszechobecna paranoja utrzymuje narcyza w przekonaniu, że terapeuta próbuje go na „czymś” złapać. Narcyz zgadza się na trapię tylko w obliczu utraty narcystycznego eliksiru, czyli rozwodu, utraty pracy czy konsekwencji karnych. Taka zgoda nie wynika z potrzeby zmiany, – bo narcyz jest przekonany o swojej doskonałości, ale z potrzeby zatrzymania dawcy lub uniknięcia konsekwencji karnych.