Agnieszka Moroz | Choroby psychogenne
16470
post-template-default,single,single-post,postid-16470,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Emocje / Psychosomatyka

Choroby psychogenne

Choroby psychogenne

epidemia XXI wieku  – o chorobach, których źródła należy szukać w naszej psychice. Ich przyczyny nie są organiczne, ale ból, który odczuwają osoby chore, jest całkowicie realny.

Według badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Norwegii problem może dotyczyć aż 30% pacjentów zgłaszających się do internistów. Tymczasem chorzy traktowani są często jak „wariaci” i „symulanci”.

– W chorobach psychosomatycznych nic nie jest tak jasne i oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – mówi na naszej antenie dr Ewa Kiliszek z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. I choć choroby te pozostają długo niediagnozowane i nieleczone, dotyczą coraz większej liczby osób. – W tej chwili trwa era problemów z zakresu psychiki – stwierdza prof. Wasilewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji [51 min], której goście naświetlają problem chorób psychogennych, mówią o realnej skali zjawiska i realiach życia z chorobą.

POLSKIERADIO.PL

Tutaj ten wywiad