Agnieszka Moroz | CHARAKTER MAM OD URODZENIA
16489
post-template-default,single,single-post,postid-16489,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Emocje / Charakter

CHARAKTER MAM OD URODZENIA

CHARAKTER MAM OD URODZENIA

O temperamencie i stresie, o tym, jak rozpoznać, co się dzieje w mózgu, i o doświadczeniach życiowych, które go zahartowały – opowiada prof. Jan Strelau z Uniwersytetu SWPS, jeden z najwybitniejszych psychologów polskich, twórca RTT – Regulacyjnej Teorii Temperamentu. Dążymy do poznania prawdy absolutnej, do doskonałości, choć ta jest w gruncie rzeczy nieosiągalna. Ale to dążenie na pewno ma sens.

Kłótnie, spory, nie potrafimy się porozumieć. Czy możemy zmienić nasz temperament?

PROF. JAN STRELAU: Każdy rodzi się z określonymi cechami. Przejawiają się one w tym, jak niemowlę płacze – głośno czy cicho; na ile energicznie porusza kończynami. Tak więc rodzimy się z określonym temperamentem, który wraz z rozwojem się zmienia. Zmieniają się przede wszystkim przejawy zachowań, na podstawie których wnioskujemy o temperamencie osoby. Jednak jeżeli byłem sangwinikiem w okresie młodzieńczym, to byłem nim także w życiu dorosłym i jako staruszek też nim jestem. Jest mało prawdopodobne, by sangwinik stał się melancholikiem.

NEWSWEEK.PL/PLUS/NAUKA

Tutaj czytaj całość

Fot. Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta

Tutaj prezentacja RTT

PREZI.COM